בית חם

על אף היותנו ארץ טרופית קטנה, לחורפים שלנו יש נוכחות. יש כיום כל כך הרבה אמצעי חימום בטוחים יותר או פחות, יקרים יותר או פחות אבל תמיד תהיתי אם אפשר לחמם בית בחורף ולא באמצעות חימום? תמר יעקבס ממשרד האדריכלים המוביל יעקבס-יניב, נותנת לנו תמונה מפתיעה ומפורטת על בתים חמים.

כאשר אנו ניגשים לבנות בית חדש, אנו בודקים בראש ובראשונה את כיווני האור ודואגים לתכנן פתחים באופן נדיב ומדויק על מנת לאפשר אור טבעי אופטימלי בכל שעות היום ויחד עם זאת אנו חושבים על הפרקטיקה על מנת לא לתכנן חממה או שטחים מזוגגים נרחבים בלתי ניתנים לגישה לנקיון.

התברכנו בשמש נהדרת והיא יכולה לעשות המון למען הבתים בארץ. צריך להבין שחלונות גדולים מידי הפונים לכיוונים חמים עשויים להיות מנוכרים, לקלקל פריטים בבית ולהכביד בחום וסינוור. לכן יש לדייק ולהבין את ההשלכות של כל פתח ופתח.

יעקבס-יניב אדריכלים 3

אור היום הוא אמצעי חשוב ביותר לאווירה בבית וכן לחימום בעזרת אור השמש. בימי החורף, האור הטבעי משפיע מאוד על האווירה בבית ועל ההרגשה הכללית של היושבים בו.

בתכנון הפנים, ישנם אביזרי עיצוב אשר תורמים באופן מאוד משמעותי לאווירה נעימה וביתית בכל ימות השנה. חלקם אף מהווים אמצעי אמיתי לחימום בחורף. בדרכים יצירתיות, לא מסובכות, ניתן בקלות להשפיע על המרחב בו אנו חיים.

המרכיבים העיקריים להשגת המטרה הם שטיחים, וילונות, תאורה רכה, פריטי טקסטיל נלווים וצמחים- עציצים או פרחים.
קודם כל, בית ללא שטיחים הוא לא בית גמור! מעבר לכך ששטיחים תורמים בחימום החלל, הם גורם מאוד משמעותי בעיצוב שלם. שטיחים מגדירים שטח בבית, הם מגדירים אופי ומהווים בסיס לכל חלל.

מידות השטיח אף הן חשובות כיוון שאם יהיה קטן מידי, מעבר לכך שלא יתרום בחימום הרצפה, הוא עשוי לגרום לחלל להיראות גרום ולא גמור. על השטיח להגיע עד רגלי הריהוט או מעבר להם. זה לא משנה אם השטיח צבעוני או שקט, תפקידו הוא מרכזי ביותר בעצם נוכחותו. מגוון השטיחים בארץ הוא עצום והשמים הם הגבול!

וילונות אף הם מחממים באמת ומשפיעים באופן משמעותי על האווירה. כאשר וילונות הם בבד שקוף למחצה ונעים למגע, הם מאפשרים כניסה רכה של אור יום מצד אחד ומהווים אמצעי לפרטיות ולריכוך אור השמש החורפית מצד שני. גם רפפות ונציאניות תורמות לאווירה חמה בזכות קרני האור המפוספסות המקשטות את החלל בשעות היום השונות.

יעקבס-יניב אדריכלים 6

מרכיב נוסף וחשוב מאוד הוא תאורה. תאורה בבית צריכה להיות מורכבת מגופי תאורה 'טכניים' שתפקידם להאיר את החלל באופן יעיל בעוד שתמיד ישנו גיבוי דקורטיבי לאווירה מנחמת. יש לבחור נקודות מפתח בבית ולשים בהן אחת מכמה אפשרויות: תאורת תקרה תלויה, מנורה עומדת על הרצפה או מנורה עומדת על רהיט. התאורה הדקורטיבית יכולה להיות בשימוש לבדה כאשר לא רוצים להאיר את החלל כולו או כתוספת באזורי המפתח. יש להמעיט שימוש בנורות חסכוניות או בפלורסנטים כיוון שהם משרים אוירה מתכתית וקודרת. בימים אלה נורות ה LED נכנסות לשימוש נרחב ומחליפות חלק ניכר מגופי התאורה. גם ב LED קיים פוטנציאל קודר אבל מגוון הנורות עשיר למדי ומפתיע לדעת שהוא לא רע.

פריטי טקסטיל ככריות נוי, כרבוליות, ריהוט מבד גם הם תורמים באופן מהותי לתחושה במרחב. הם נעימים למגע בימי החורף ומרקם הבד מצטייר יפה באור החורפי.

פריט אבזור נוסף, שאינו נמצא ברשימת ה'מחממים' המובהקים הוא צמחים ופרחים. להבדיל מהרשימה מעלה, צמחים הם לא מקור לחום אבל הם מקור לאנרגיה ולחיים ונוכחותם יחד עם אור השמש, יוצרת הרמוניה שקשה לתאר במילים.

יעקבס-יניב אדריכלים 4

* משרד האדריכלים יניב – יעקבס אחראי על תכנון מקלט לנשים מוכות אשר זכה בנובמבר האחרון בפרס יוקרתי בברלין באירוע World Architecture Festival.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

20 − eighteen =