כאבי ראש ומיגרנות – מורה נבוכים

הדבר היחידי המשותף בין כאב ראש ומיגרנה הוא מיקום הכאב. בזה זה מסתכם.

גייסנו את ד"ר ורד סימוביץ', מומחית ברפואת המשפחה, יו"ר החוג לטיפול בכאב של איגוד רופאי המשפחה, ורופאת משפחה במכבי שירותי בריאות, כדי להסביר על ההבדל בין כאב ראש למיגרנה וכיצד ניתן לטפל בהם בצורה הטובה ביותר.

סוגי כאב ראש

כאב ראש ממתח ולחץ – TENSION HEADACHE. כאב ראש זה הינו כאב שיכול להיות מתון או חמור, והוא מתרחש בדרך כלל משני צדי הראש – לעיתים כחגורה סביב ואז הוא מורגש בכאב גם במצח, ברקות, ומאחורי הצוואר. משך הכאב הוא בין 30 דקות ועד שבוע.

כאב ראש מצרר – CLUSTER HEADACHE הוא כאב קשה המרוכז בצד אחד של הראש, בעיקר סביב העין, ויכול לתקוף באשכולות. בדרך כלל מדובר בהתקפים ראש חוזרים ונשנים, ואחריו תקופות ללא כאב כלל. זהו כאב שהוא אופייני יותר בגברים.

כאבי סינוסים הם כאבים מאד לא נעימים שלעתים קרובות מוגדרים על ידי הסובלים מהם כמיגרנות, בעיקר בשל ההפרעה לתפקוד היום יומי והסבל המתמשך הכרוך בכאב. כאב סינוסים מלווה בחום, אף סתום, שיעול, גודש בדרכי הנשימה, ולחץ באזור הפנים. מדובר בכאב שמוחמר בתנועה של הראש, בעיקר בכיפוף ולעיתים מקרין חזק לשיניים.

כאב ראש "רעם"  הוא כאב ראש חמור מאוד שמתפתח תוך 60 שניות או פחות. לעיתים הוא עשוי להעיד על דימום תוך גולגולתי ולכן יש לפנות לטיפול רפואי במקרה וחשים בכאב זה. לרוב יופיע לאחר טראומה אך לא רק.

מה היא מיגרנה?

כאבי ראש אינטנסיביים וחמורים מאוד, חד צדדיים, שלעתים קרובות מלווים בתסמינים כדוגמת בחילה והקאות, כאב מאחורי עין אחת או אוזן, כאב ברקות, כתמים או אורות מהבהבים בראייה, רגישות לאור או לקול, אובדן ראייה זמני ואפילו תחושת שיתוק בפנים. כאב של מיגרנה הינו לרוב בינוני עד קשה. ההתקף עשוי להיות כל כך חמור עד כדי כך שהסובלים ממנו ייגשו לקבלת טיפול בחדר מיון. ההבדל בין כאב ראש למיגרנה אמור להיות ברור לאלו הסובלים ממיגרנות – הם מזהים את סוג הכאב ומאפייניו: מיגרנה תגרום לכאב עז בעל אופי פועם, ויהפוך את ביצוע המשימות היומיומיות לקשה ביותר. מיגרנה נפוצה יותר בקרב נשים.

מיגרנה עשויה להימשך מספר שעות עד שלושה ימים, בעוד שכאבי ראש "רגילים" עשויים להימשך בין 30 דקות ועד שבוע.

לכאבי ראש בדרך כלל יש סימפטום אחד: כאב, מתואר בתחושה של לחץ.

מיגרנה מלווה בסימפטומים נוספים:

  • תחושה מקדימה לכאב = אאורה, שיכולה להופיע לרוב בצורה של הפרעות ראייתיות.
  • רגישות לאור עד למצב שהוא בלתי נסבל ומגביר את הכאב.
  • רגישות סביבתית לקולות ולריחות שגם הם מגבירים את הכאב.
  • סחרחורת ותחושת בלבול, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית.
  • בחילות שעשויות להיות תוצאה של הסחרחורת או בחילות והקאות שלעיתים קרובות מלווים כאבי מיגרנה. לעיתים הקאה מקלה על הכאב וזה מאפיין חשוב.
  • עייפות קיצונית שמלווה את ההתקף
  • הקלה ע"י מנוחה בחושך

יומן כאב : מומלץ למי שסובל מכאבי ראש חוזרים, על מנת להקל על האבחון ולהגיע מהר לטיפול הכי מתאים, לנהל "יומן כאב ראש" בו יש לרשום מתי מופיע התקף, מה היה לפניו, מה הצית אותו, כמה ישנת בלילה לפני, מה אכלת, מה הסטטוס הנפשי שלך בעת הכאב, האם זה לפני או תוך כדי מחזור חודשי באשה, מה נטלת להקלה ובאיזו מידה זה עזר, כמה זמן נמשך ההתקף.

הטיפולים: כאב ראש בדרך כלל נפתר בקלות עם תרופות ללא מרשם וכוס גדולה של מים.  איבופרופן (אדוויל), הפועל בתוך כעשר דקות, אצטמינופין, ואספירין הם חלק מהדוגמאות. תרופות משולבות דוגמת אקמול פוקוס, נותנות גם מענה טוב להקלה בכאב. מאחר ורוב כאבי הראש הם כתוצאה ממתח, ניתן  לעזור ולהקל על הכאב בעזרת טיפול בחום, מקלחת חמה לדוגמא או עיסוי האזור, מדיטציה מתיחות צוואר ותרגילי הרפיה.

התקף מיגרנה, לעומת זאת, יכול להפריע לחיי היום יום של האדם במשך מספר ימים בכל פעם. מומלץ לטפל בתרופות בשלבים המוקדמים ביותר בהן היא מזוהה, על מנת למנוע את התפתחות ההתקף. תרופות ללא מרשם עשויות לעזור, כדוגמת אדוויל פורטה, ובלבד שתילקח כאמור, מיד עם התחלת ההתקף. במקרים חריפים יותר בהם המיגרנה חוזרת וחזקה יש צורך להתייעץ עם רופא וליטול תרופת מרשם – בעיקר תרופות ממשפחת הטריפטנים, הייעודיות לטיפול אנטי מיגרנוטי, וניתנות במספר צורות מגוון – כדורים לבליעה, למציצה, זריקות ואף אבקה להמסה במים. גם תרופות אלו יש לקחת מיד עם התחלת ההתקף ויש לברר עם הרופא לגבי תופעות לוואי צפויות.

טיפול נכון ומעקב ע"י רופא המשפחה שלך, תוך הסתייעות במומחים נוספים, מומלץ לסובלים ממיגרנות ומומלץ בכלל למי שסובלים מכאבי ראש חוזרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

sixteen − thirteen =