מילה על אכילה

יאללה, כמה דברים שאני נתקלת בהם פתאום גורמים לי לחשוב – איך לא המציאו את זה קודם?! כך בדיוק חשתי השבוע כשנתקלתי ב"מילון התיאבון" – ערכה חדשה ללימוד אכילה נכונה אצל ילדים.

אל נטעה, הבנות שלי רזות ובריאות יחסית ואם למישהו יש בעיה עם הרגלי אכילה נכונה זו אני אבל ויש אבל גדול – לא רק ילדים עם עודף משקל צריכים הרגלי אכילה נכונים.

התאומות שלי נחלקות לבררנית כפייתית שלא נוגעת בפירות וברוב הירקות וממש לא מסוגלת לשהות בחדר שיש בו דגים. היא אוכלת כ-6 כפות בכל ארוחה ושבעה מזה. מה שכן גיליתי זה שיש לה קיבה נסתרת נוספת המיועדת רק לחטיפים וממתקים. "הקיבה השניה" מסוגלת לספוג כמויות לא ריאליות של ג'אנק. לא שהיא מקבלת בבית ג'אנק ביתר מידתיות אבל היכולת קיימת. רזה כמו מקל אגב.

לשניה תיאבון בריא, תשוקה וסקרנות למאכלים. גם לכאלה שילדים בני גילה לא ממש מתחברים אליהם (סלרי, בורגול, כל סוגי האגוזים, ארטישוק וכיו"ב). לה אין קיבה שניה לחטיפים וממתקים ומעת לעת מבקשת אבל נדמה שהשימוש במינוח "אני רעבה" נזרק לעתים קרובות מדי לחלל האוויר. אז אני מציעה לה תמיד קודם מלפפון או תפוח ובדר"כ היא מסכימה אבל חד משמעית חשה רעבה גם כשסתם משעמם לה בפה.

IMG_20170712_074830

אז מה החידוש ב"מילון התיאבון"? הערכה פותחה על ידי דיאטנית קלינית לילדים בשם יעל חן רביע. היא חווייתית, מאוירת וצבעונית ומכילה גם הפעלות קונבנציונליות לילדים (מבוך, תפזורת, כתב סתרים וכו') אבל בין השורות מטמיעה בילדים את האבחנה בין רעב, שובע, תחושת שובע מוגזמת וסתם חשקים. היא גם כמובן מעודדת לשתיית יותר כוסות מים.

כשיושבים עם הילד נוצר מעין שיח פתוח בין ההורה לילד ותוך כדי שימוש בעזרים הנוספים (סולם רעב ושובע שגם מגיע במגנטים) הם מתחילים לאמץ תוך יום-יומיים את הטרימינולוגיה.

שלא תטעו זה גם קצת מקשה עלינו ההורים שמתוך הרגל משכנעים אותן ל"עוד ביס", "לגמור בצלחת" ומעבירים הלאה הרגלי פיטום סבתאים. פתאום אנחנו שומעים תשובות כמו "אני מרגישה שבעה ואני לא רוצה להרגיש מפוצצת זה לא בריא" ופתאום מבינים את החבלה שלנו בחיבור הטבעי והבריא לתחושות הגוף.

חייבת להודות שגם אני, שכן כרגע בתהליך הרזיה (מוזמנים ללוות אותי בעמוד "רזיתי אהבתי" בבלוג) מוצאת את עצמי משננת את המנטרות הכל כך ידועות והגיוניות אבל שנשכחות מלב בשגרת היומיום.

IMG_20170712_075706 הערכה מתאימה לגילאי גן חובה ובית הספר היסודי (5-10) וקיבלה את המלצת מכון אדלר. בהמשך תושק פעילות של 'מועדון מילון התיאבון', שתכלול הדרכות להורים ופעילויות חווייתיות להורים וילדים בנושא בכל הארץ.

מחיר מומלץ לצרכן: 49 שקלים לערכת עבודה + מגנטים (לא כולל דמי משלוח).

לרכישה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

two + fifteen =