מפגש מעניין עם התנ"ך

כשהוזמנתי לראות הצגה המכונה "מפגש עם התנ"ך" היו לי ציפיות מאד מסוימות לגבי אופי או תוכן ההצגה. כחילונית גמורה, המפגשים שלי עם עולם התנ"ך התמצו בשיעורי תנ"ך בבית הספר ונסתיימו עם בחינת הבגרות. אבל הצגת אנסמבל עיתים בראשות רנה ירושלמי (זוכת פרס ישראל) הביא אותי תוך 55 דקות לקונפליקטים אמיתיים הנובעים מטקסטים תנ"כיים, כאלה שמעולם לא היו לי.

השחקנים הכה מוכשרים – נעם בן אזר, עמנואל חנון, ירדן גלבוע – המחיזו קטעים נבחרים מתוך  פרשות "ויאמר", "וילך" וקטעים מתוך סיפורי בראשית, בת יפתח, אהבת יעקב ורחל, כרם נבות ושיר השירים. הם עשו שימוש ביכולות ווקאליות, בהרבה תיאטרליות (במקרה של ירדן גלבוע, פצצת כשרון בפני עצמה, שימוש גם בהרבה פיזיות).

סוגיות כגון יחסי מין בין גברים ונשים, תומתה של אשה, איסורים קמאיים, סיפורי משפחה, עשרת הדיברות, הארץ המובטחת ועוד – מלוות בקטעי מוסיקה מקוריים (חלקן מנוגנים ע"י השחקנים עצמם) מעוררות לעתים הזדהות קיצונית ולעתים רתיעה עוצמתית מלחם חוקינו – הבסיס לחברה שלנו.

פרויקט התנ"ך היוקרתי זכה להצלחה בארץ ובעולם וזכה בפרס היצירה של האקדמיה הישראלית לתיאטרון. הוא הופעל בבתי ספר תיכוניים ואף נמצא בסל התרבות.

באירוע התיאטרלי הייחודי צפיתי ב"קפה הקאמרי", שזו חוויה בפני עצמה. קירבת הקהל לשחקנים תוך הבחנה בכל שריר שזע בפניהם, כל רסיס רוק שמתעופף מפיהם, תורמת לאינטימיות שבחוויה ולריכוז גבוה משך כל זמן ההצגה.

מומלץ, מומלץ, אהבתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 + eighteen =