מתדלקים הרבה? תובנות והמלצות

ידענו בשנים האחרונות עליות כואבות ומתמידות בעלויות הדלק. לצערנו כמעט כולנו חייבים לצרוך אותו במישרין והוא בגדר מוצר חובה. גם מי שעושה שימוש בתחבורה ציבורית ברוב המקרית מחזיק גם ברכב פרטי.

אם מצאנו את עצמנו נוסעים על "אדים", סביר להניח שניכנס לכל תחנת הדלק קרובה, אך ביום יום רובנו יודעים בדיוק היכן נתדלק ממגוון שיקולים (נוחות ונגישות, יחס ושירות, חנויות נוחות) כשהשיקול המוביל הוא בדרך כלל מחיר (בדקתי עם מספיק אנשים חוץ מעצמי).

בתקופות בהן משפחות נקלעות למצב כלכלי דחוק או אפילו אלה עם הכנסות ממוצעות, עושות חשבון אם חייבים ליסוע, מה תחנת הדלק הזולה ביותר בדרך וגם לקוחות בחשבון את מועד התדלוק ואת נושא השירות העצמי מול שירות מלא

פיקוח הרשויות הוא רק על בנזין אוקטן 95 ויש מחירי מקסימום לליטר. המחירים משתנים בין תחנות השייכות לאותה חברה, משיקוי ביקושים, תחרות ועוד (בדומה לרשתות המרכולים הגדולות).

תחנות דלק קטנות / "בוטיק" נחשבות לזולות יותר אך סובלות מדימוי של דלק שאינו איכותי או מפוקח כמו של התחנות הגדולות ופריסתן גם לוקה. ברבות מתחנות הדלק משלמים בלילה דמי עמלת שרות לילה ששיעורם משתנה מתחנה לתחנה.

ע"פ הודעת משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים: בתאריך 1 בינואר 2017 יעודכנו מחירי מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח, הנמכרים לצרכן בתחנות הדלק כמפורט להלן:

מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת 6.16 בשירות עצמי. בשירות מלא 6.35 (19 אג' יותר)

עכשיו אחרי כל ההקדמה שחלקה ידועה עד כאב לרובנו –  יש לי וידוי: אני אוהבת להיות  מפונפנת ומפונקת ואין דבר שאני שונאת יותר מלצאת מהבית בבוקר מקולחת, מבושמת עם ציפורניים מושלמות ואז לגלות שאין מספיק דלק, להיכנס לתחנה ולהסריח את הידיים ולסכן את הציפורניים בהתנפצות. לכן מן הסתם תמיד אעדיף שירות מלא (גם לא זורם לי לעמוד עם המשאבה בקור ולחכות תוך בהיה במשאבה) – כזו אני.

נשמע קצת קטנוני או זניח 19 אג' לליטר לכל תדלוק? אז בואו נעשה חישוב מהיר. בכל תדלוק ממוצע לרכב קומפקטי (שלא נדבר על משפחתיות שזה יותר משמעותית) לכל תדלוק תוספת של 8 שקלים ולחודש כ-40 ₪ (480 לשנה), לא צחוק.

נכון ליום כתיבת שורות אלה, סחבק סיירה בין 6 תחנות דלק באיזור פתח תקווה ואף אחת מן התחנות הגדולות לא זזה מהמקסימום שקובע משרד התשתיות:

סונול 6.16 לעצמי ו-6.35 למלא.
דלק 6.16 לעצמי ו-6.35 למלא.
פז 6.16 לעצמי ו-6.35 למלא.
דור אלון 6.16 לעצמי ו-6.35 למלא.
תחנת דלק TEN 6.06 ₪ – גם לשירות עצמי וגם למלא!

את TEN אני מכירה מכל מיני מבצעים מתוקשרים שהביאו לנהירה לתחנות אבל לא ידעתי שיש לה פריסה של יותר מ-60 תחנות ברחבי ישראל. השירות מצוין המחירים מעולים רק חנויות נוחות הן לא הצד החזק שלהן, למי שמתעניין בתדלוק נטו – החסכון כאן כבר יכול להגיע ל-11 ₪ לתדלוק, 55 לחודש  ול-660 בשנה. וזה רק בפח תקווה. בפריפריות (למשל קרית עקרון , קרית שמונה) ואפילו בירושלים יש הנחות של 30-35 אגורות לליטר שזה כבר הרבה יותר משמעותי לחודש וכמובן לשנה.

אה, ולפני שאשכח! יש אתר וגם אלפיקציה בשם "פולטנק – Full Tank"  אשר מאתרת לפי מיקומכם היכן תחנות הדלק הזולה ביותר והקרובה ביותר.היא לא פועלת משיקולים מסחריים ולא מדרגת לפי פרסום עליו משלמות תחנות אלא תכלס לפי עלויות.

ולסיכום: אולי זה נשמע קצת חסכני, טרחני וחסכני (שזה לא ממש מתאר אותי, אני אישה של התמונה הגדולה) אבל כשחושבים על זה, יש כאן חסכון מצטבר משמעותי, וגם מי יכול להגיד שמעדיף לתדלק בעצמו ולא לקבל שירות? בעבר היה אולי צריך לעבור בין תחנות (כמו שעשיתי היום) ולהשוות אבל… אם יש אלתגוריתם שמזיע במקומי כל מה שנותר הוא ללחוץ על כפתור בסמארטפון ולצאת לדרך.

BON VOYAGE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 − 2 =