שבוע הספר – רינת הופר

מאת רינת גור

לסופרת הילדים רינת הופר (50)  יש מקום של כבוד בממלכה של רומי בתי בת השש. ואיך אני יודעת זאת? כי הקליינטית הקטנה לא מוותרת על סיפור שלה לפני השינה. אני יכולה לדמיין את הופר, בוגרת תיכון תלמה ילין, גדלה על הסיפורים האלמותיים של אורה אייל, לאה גולדברג ודבורה עומר, כור מחצבתנו, וגם על יהודה אטלס מן הסתם. ואני יכולה לומר בבטחה, כי הופר נכנסה לפנתיאון סופרות הילדים הקסומות ועוד ידובר בה רבות, על אף שהיא צעירה בהרבה ממיריק שניר, למשל.

אצלנו בבית יש חלוקה של מי קורא מה. חנן, אבא של רומי, קורא איך לא את ספרה "חנן הגנן". "חנן הגנן הגנן חנן באדמה טמן זרע קטן" ואף הוסיף לו מנגינה ריתמית לפזמון "חנן הגנן בעגלה עם פעמון נוסע ברחוב ושר לו פזמון"… וכך מוביל את רומי עד למטמון. סבתא נוני חובבת החתולים קוראת את "החתולה של איילת" ומגרגרת בהנאה כשהיא מתעמלת ומנמיכה את קולה כשהיא במיטה עם איילת מתכרבלת. רומי יודעת על-פה את "שבלול בצנצנת", אחד הטובים לדעתי, על מתן החולמן שהכול מסיחים את דעתו בדרך לגן. וכשהוא סוף סוף מגיע לגן הוא פתאום נזכר איפה השבלול בצנצנת לתת לריקי הגננת?? ויש גם את "ענן על מקל" אסופת שירים, מתוכם רומי הכי מזכירה לי לאו דווקא את עמלי אלא את "דינה ורדינה ילדה חרוצה. כל היום היא רוצה ורוצה. וכשדינה ורדינה את פיה פוצה, קונים לה כל שתהיה מרוצה". במקום אחרון אצלנו "הגמד הגבוה והענק הנמוך" . ובמקום הראשון, הסיפור המופלא והמומחז שלי "איילת מטיילת" סיפור מסעה של אילת החומלת על כל החברים המגיעה בסופו לאימה המתפעלת והמעצימה: "היכנסו כולכם לחדר האורחים אתן לכם עוגיות ומיץ תפוחים". ואז רק אז אפשר לשים את הראש על הכר בבטחה ולהירדם בעיניים נוצצות מאושר ודמעה.

לכן, היה זה אך טבעי עבורי לרוץ לדוכן של זמורה ביתן בכיכר רבין, על מנת לראות את הסופרת הנפלאה ולבקש ממנה שתחתום לבתי באצבעותיה. אלה המאיירות את כל ספריה. השילוב הנדיר והגאוני של הופר, כתיבה משובחת, הנסמכת מבין השורות על הקלאסיקות, בשילוב של איורים גאוניים ממש פרי דמיונה היחיד והמיוחד. כך רכשתי לנו בהתלהבות את שני כרכי השירה החדשה שלה, "הדלת הירוקה" (טרם הספקנו) וסיפור שיש לרומי בגן של מירי ממזמן, סיפור האהבה המנצח של הצופיות "ציפי וצוף". על שלושת הכרכים חתמה הופר בכתב ידה הקליגרפי ואף הוסיפה איור מהדמויות הכול כך אהובות על רומי "החתולה של איילת" ו"הצב בצבוץ".  באחת ההקדשות אף כתבה "לרומי החמודה שאוהבת את איילת מרינת הופר (אימא של איילת)".

r3

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

nine − 6 =